Poradnik

Jak kupić dom?

Jeżeli zastanawiasz się nad własnym domem, zapewne rozważasz różne możliwości, od kupna gotowego domu nadającego się do zamieszkania do zakupu domu w stanie surowym. To,

Jeżeli zastanawiasz się nad własnym domem, zapewne rozważasz różne możliwości, od kupna gotowego domu nadającego się do zamieszkania do zakupu domu w stanie surowym. To, którą z opcji wybierzesz, zapewne zależy od Twojego czasu i pieniędzy, jakie chcesz wydać na zakup domu.

Dom można kupić od osoby prywatnej, lub od developera. Być może chciałbyś zamieszkać w jednym z domków na osiedlu domków jednorodzinnych, a może zadowolisz się domem bliźniakiem, z kawałkiem własnego podwórka, ale za to niedaleko centrum a zarazem w lekkim oddaleniu od hałasu i zgiełku. To, jakiego typu dom kupisz i w jakiej lokalizacji, zależy od tego, czego oczekujesz.

Jeżeli chcesz mieć blisko do pracy, i nie masz zamiaru dojeżdżać spoza miasta, dobrym rozwiązaniem będzie kupno domu w mieście lun na obrzeżach, ale nie poza granicami miasta. Jeśli do przejazdów do pracy używasz samochodu, być może nie ma to dla Ciebie znaczenia, czy mieszkasz w mieście czy poza jego granicami. Jeśli jednak korzystasz z komunikacji miejskiej, najłatwiej będzie dojeżdżać Ci z terenu miejskiego do Twojej pracy. Pamiętaj, ze spoza miasta też masz łatwy dojazd, np. busami.

Ostatnie lata to czas wielkiej emigracji z mieszkań w blokach dużych miast do domków za miastem. Jest to nie tylko modne, ale chodzi o wygodę. Każdy człowiek chce mieć swój dom, jakiś dach nad głową, niekoniecznie wspólny z innymi sąsiadami. Dom jest właśnie takim prywatnym miejscem, które jest tylko Twoje, łącznie z podwórkiem.

Jeśli nie dysponujesz dużą gotówką na nowy dom, możesz zainteresować się starszym domem, który może być nieci tańszy. Jednak w mieście zwykle nawet stare domy są drogie, ponieważ dużo płaci się za działkę.

Inną opcją jest zakup domu w stanie surowym, lub takiego, którego budowę ktoś rozpoczął, i chce dom sprzedać. Jest to dobry pomysł, ponieważ msza już załatwionych wiele rzeczy. Nie musisz starać się o pozwolenie na budowę i czekać na zatwierdzenie wszelkich dokumentów. Ponadto, możesz jeszcze dokonać różnych zmian które będą Ci odpowiadały. Dlatego zakup domu nowego, nie wykończonego, może być bardzo dobrą inwestycją.

A to już wiesz?  O sukcesie decydują chęci, a nie płeć

Niezależnie od tego, jaki dom kupisz, pamiętaj, że nigdy na nim nie stracisz. Dom i działka to rzeczy, które tylko zyskują na wartości. Jeśli więc masz zamiar kupić dom – zrób to teraz. Za kilka lat pieniądze, które masz na to przeznaczone, nie będą już wystarczały.
mks

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy