Kredyty Poradnik

Jaki kredyt wybrać

Jednoznacznego werdyktu, jaki kredyt brać, nie można postawić. Zarówno branie kredytu denominowanego, jak złotówkowego ma swoje zalety i wady.

Kredyty denominowane są w tej chwili znacznie niżej oprocentowane i przez to dużo mniej kosztują. O ile oprocentowanie może się zmienić i mogą nastąpić niekorzystne zmiany kursów walut, o tyle na pewno łatwiej w tej chwili uzyskać zdolność kredytową przy kredycie denominowanym niż złotówkowym i na pewno niższe będą pierwsze, ważne raty.

Kredyty złotowe dają nam z kolei pewne poczucie bezpieczeństwa, związane z faktem iż kredyt spłacamy w tej samej walucie, w której zarabiamy – i ewentualne zmiany statusu złotówki w podobny sposób co na kredyt wpłyną też na nasze zarobki.

Ostateczna decyzja o wyborze rodzaju kredytu będzie zależeć od tego, na ile nie obawiamy się istotnego spadku wartości złotówki w stosunku do danej waluty a nawet … na ile wierzymy w szybkie wstąpienie Polski do Unii Europejskiej.

W każdym razie, biorąc kredyt denominowany, trzeba pozostawić sobie pewną rezerwę finansową na wypadek wzrostu kursu danej waluty oraz zapewnić sobie możliwość jego przewalutowania na jak najkorzystniejszych warunkach – a wziąwszy go, trzeba interesować się tendencjami na rynku finansowym. Z różnych możliwości kredytów walutowych, wzięcie kredytu w euro wydaje się istotnie bezpieczniejsze niż branie kredytu w dolarach (nie mówiąc już o jenach).

Similar Posts