Ciekawostki Poradnik

Działka za miastem

Mieszkasz w dużym mieście, ale marzy Ci się domek poza miastem, na własnej działce, choćby niedużej. Jeżeli tak właśnie jest, to weź pod uwagę ciągłe

Mieszkasz w dużym mieście, ale marzy Ci się domek poza miastem, na własnej działce, choćby niedużej. Jeżeli tak właśnie jest, to weź pod uwagę ciągłe drożenie ziemi i materiałów budowlanych.

Dziaki w mieście są drogie, jednak te pod miastem również nie bywają tanie. Im bliżej miasta, tym wyższa cena. Najdroższa ziemia jest w województwie mazowieckim (okolice Warszawy) i małopolskim (zwłaszcza Kraków).

Wokół innych, dużych miast Polski ceny są także wysokie. Okolice Wrocławia nie należą do najtańszych, Poznań i jego rejony również. Trójmiasto także jest drogie, z tym, że poza nim można jeszcze być może trafić na jakiś kawałek ziemi, która nie przerazi Cię ceną.

Pamiętaj jednak, że ceny rosną i będą rosły a ziemia czy dom to najlepsza z możliwych inwestycji. Dlatego ludzie biorą kredyty, aby kupować działki i budować na nich domy. Om dłużej będziesz z tym zwlekał, tym trudniej będzie kupić Ci ziemię za odłożone przez Ciebie pieniądze właśnie na ten cel.

Pamiętaj jednak, że nie możesz działać w pośpiechu. Zanim zdecydujesz się na zakup działki w konkretnym miejscu, zastanów się nad lokalizacją, oblicz ilość kilometrów do miasta w którym pracujesz i do którego będziesz musiał codziennie dojeżdżać.

Zanim kupisz działkę, dowiedz się także o to, jaka jest odległość do przychodni, oraz o to, czy jest w pobliżu szkoła i przedszkole, jeśli masz małe dzieci.

Miło jest mieć działkę za miastem, jednak pamiętaj, że budowa domu nieco trwa i być może będziesz długo musiał załatwiać formalności. Jeżeli więc chciałbyś we własnym domu zamieszkać w ciągu najbliższego roku czy dwóch, być może dobrym rozwiązaniem jest kupienie działki z gotowym domem, domem w stanie surowym lub domem do remontu?
mks

A to już wiesz?  J. Borowski (Crédit Agricole): Brak wykwalifikowanej kadry barierą dalszej poprawy na rynku pracy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy