Poradnik Wiadomości Branżowe

Mocna sprzedaż, trzykrotny wzrost zysku: pierwszy kwartał Grupy Ergo Hestia

Ponad miliard złotych sprzedaży i trzy razy wyższy zysk niż przed rokiem – to wyniki Grupy Ergo Hestia po pierwszym kwartale 2012 r. Sopocka grupa ubezpieczeniowa nie tylko zdobywa nowych klientów, ale rozwija się rentownie. Trzy największe

Ponad miliard złotych sprzedaży i trzy razy wyższy zysk niż przed rokiem – to wyniki Grupy Ergo Hestia po pierwszym kwartale 2012 r. Sopocka grupa ubezpieczeniowa nie tylko zdobywa nowych klientów, ale rozwija się rentownie.

Trzy największe spółki Grupy Ergo Hestia: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia i MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń wypracowały w pierwszym kwartale zyski znacznie przekraczające te z roku ubiegłego. Dynamika sprzedaży w przypadku ubezpieczeń majątkowych sięgnęła 112,7 proc. (STU Ergo Hestia) i 128,9 proc. (MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń), w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

W sumie w pierwszym kwartale 2012 r. spółki majątkowe Grupy Ergo Hestia zebrały 829,8 mln zł składki przypisanej brutto. Razem z STUnŻ Ergo Hestia, wartość składki przypisanej brutto wyniosła 1,036 mld zł.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA, które oferuje ubezpieczenia majątkowe, w pierwszym kwartale 2012 roku zebrało 661,9 mln zł składki przypisanej brutto – czyli o 12,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2011 r. Zysk netto firmy wyniósł w pierwszym kwartale 2012 r. aż 53,6 mln zł, a wynik techniczny w tym okresie sięgnął 46,4 mln zł.

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA zebrało w pierwszym kwartale 205,8 mln zł składki przypisanej brutto. W porównaniu z trzema pierwszym miesiącami roku 2011, to wzrost o 5,4 proc. Zysk netto spółki w pierwszym kwartale 2012 r. wyniósł 13,5 mln zł, a wynik techniczny zamknął się na poziomie 16,7 mln zł.

MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA – drugie w Grupie towarzystwo zajmujące się ubezpieczeniami majątkowymi – zebrało 167,9 mln zł składki przypisanej brutto. To niemal 29 proc. więcej, niż w tym samym okresie 2011 r. Zysk netto MTU za pierwszy kwartał tego roku wyniósł  6,6 mln zł, a wynik techniczny sięgnął 9,2 mln zł.

A to już wiesz?  Trzy dekady wspierania młodych talentów - Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci obchodzi okrągły jubileusz działalności

KOMENTARZ:

Pierwszy kwartał to mocny i rentowny wzrost Grupy Ergo Hestia. W ubiegłym roku Grupa po raz pierwszy w historii mogła pochwalić się sprzedażą przekraczającą miliard euro, w tym roku już w pierwszym kwartale przekroczyła 1 mld zł przypisu. Niemal trzykrotnie większy jest zysk netto Grupy. W pierwszym kwartale 2012 r. sięgnął on aż 73,72 mln zł, w porównaniu z 26,09 mln zł wypracowanym przez Grupę w pierwszym kwartale 2011 r. Jeszcze lepiej jest z wynikiem technicznym. W pierwszym kwartale wyniósł 72,3 mln zł, w porównaniu z 1,24 mln zł w tym samym okresie 2011 r.

Takie rezultaty były możliwe dzięki procesowi poprawiania rentowność portfela, prowadzonej na bieżąco korekcie taryf i dzięki pracy nad poprawą zadowolenia klientów.

Klienci Ergo Hestii mogą liczyć na najwyższy standard obsługi w Polsce. Dowodem są twarde dane: wyznaczany przez Polską Izbę Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych współczynnik skarg, wyniósł dla STU Ergo Hestia w pierwszym kwartale 2012 r. tylko 60,5 pkt. To najlepszy wynik wśród 10 największych polskich ubezpieczycieli. Współczynnik, wyznaczany na bazie danych z raportów Rzecznika Ubezpieczonych pokazuje, jak często – w stosunku do wielkości firmy ubezpieczeniowej – skarżą się jej klienci. Im niższa wartość współczynnika, tym lepiej.

Ergo Hestia jako pierwszy polski ubezpieczyciel zdecydowała się też na publikację danych dotyczących skarg i odwołań. W kwartalnym raporcie sopocki ubezpieczyciel będzie informował, jakie problemy mają jego klienci z wypłatą odszkodowania i jakie podjął kroki, by poprawić procedury działania.

Rozwój Ergo Hestii doceniają media: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń zostało w tym tygodniu nagrodzone Srebrnym Parasolem, nagrodą przyznaną przez magazyn Home&Market dla najlepszego towarzystwa majątkowego w ostatnich pięciu latach.
 
Najważniejsze dane:

Składka przypisana brutto:

1,036 mld zł: wartość składki przypisanej brutto Grupy Ergo Hestia
661,9 mln zł: wartość składki przypisanej brutto w STU Ergo Hestia
205,8 mln zł: wartość składki przypisanej brutto w STU na Życie Ergo Hestia
167,9  mln zł: wartość składki przypisanej brutto w MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń

A to już wiesz?  Awanse w zespole Havas Engage Warsaw

Wynik netto:

73,72 mln zł: zysk netto Grupy Ergo Hestia
53,6 mln zł: zysk netto STU Ergo Hestia
13,5 mln zł: zysk netto STU na Życie Ergo Hestia
6,6 mln zł: zysk netto MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń

Wynik techniczy:

72,3 mln zł: wynik techniczny Grupy Ergo Hestia
46,4 mln zł: wynik techniczny STU Ergo Hestia
16,7 mln zł: wynik techniczny STU na Życie Ergo Hestia
9,2 mln zł: wynik techniczny MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń
 

***

Grupa Ergo Hestia: tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Zarząd STU Ergo Hestia tworzą: Piotr Śliwicki – Prezes Zarządu, Grzegorz Szatkowski – Wiceprezes Zarządu, Małgorzata Makulska – Wiceprezes Zarządu, Adam Roman – Członek Zarządu.

Grupa ERGO: Grupa ERGO powstała na przełomie 1997 i 1998 roku w wyniku fuzji niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych D.A.S. DKV, Hamburg-Mannheimer oraz Victoria. W 1999 roku weszła na polski rynek. Obecnie jest obecna w 35 krajach i jest europejskim liderem rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń kosztów prawnych.

Munich Re: Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft Aktiengesellschaft jest największym reasekuratorem na świecie. W ocenie ryzyka specjalizuje się od 1880 roku, do jej klientów należy 6 tys. firm ubezpieczeniowych ze 150 krajów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy