Banki Poradnik

Czy opłaca się brać kredyt hipoteczny w złotówkach

Budownictwo to poważny motor gospodarki. Rozwija się tym prężniej im bardziej dostępne są kredyty mieszkaniowe dla statystycznego Polaka. Jednak w Polsce, mimo szerokiej oferty kredytów budowlanych i mieszkaniowych oferowanych przez banki otrzymanie tego typu kredytu jest bardzo trudne.

Generalnie możemy wyróżnić kredyty budowlane, budowlano-hipoteczne i hipoteczne. Kredyty budowlane skierowane są do osób, które potrzebują gotówki na dokończenie budowy i nie zamierzają się zadłużać na dłużej niż rok. Taki kredyt jest wypłacany w transzach tzn. w częściach zgodnie z zaawansowaniem budowy.

Kredyt budowlano-hipoteczny służy również do sfinansowania budowy, ale spłacać go można znacznie dłużej – nawet do 25 lat. Natomiast kredyt hipoteczny jest zazwyczaj wypłacany jednorazowo z przeznaczeniem np. na zakup, zamianę, wykupienie domu lub mieszkania, czy zakup działki budowlanej albo rekreacyjnej.

Lista celów na jakie można przeznaczyć tego typu kredyty jest bardzo długa. Obejmuje nawet wykończenie nieruchomości w tym zakup wyposażenia domu czy mieszkania. Warto przed zaciągnięciem kredytu wyszukać kredyty na ten sam cel w różnych bankach i je porównać. Na pewno znajdziesz różnice chociażby w ich oprocentowaniu.

Kredyty mieszkaniowe w Polsce mogą otrzymać osoby indywidualne, małżeństwa, grupy osób spokrewnionych a nawet osoby nie będące rodziną. Ci jednak muszą spełniać dodatkowe wymogi. Nie mniej jednak potencjalny kredytobiorca musi być osobą dorosłą, mieć zdolność do czynności prawnych, stałe dochody oraz w przypadku cudzoziemców kartę stałego pobytu. Natomiast młodzież męska z nieuregulowaną służbą wojskową nie ma co marzyć o własnym gniazdku na kredyt. Coraz częściej mniej nieprzejednaną postawę wobec poborowych przyjmują banki przy kredytach gotówkowych jednak przy mieszkaniowych nadal nie są tolerancyjne.

Kredyty mieszkaniowe udzielane są maksymalnie do 30 lat. Tak długi okres oferuje tylko kilka banków, pozostałe zaś średnio do 20 lat. Czas spłaty zależy również od waluty kredytu. Kredyty denominowane są zazwyczaj przyznawane na krótsze okresy. Decydując się na kredyt należy starać się aby okres spłaty kredytu był jak najkrótszy w miarę możliwości finansowych (z drugiej strony skrócenie kredytu niesie ze sobą wzrost wielkości miesięcznej raty). Należy pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym u

hastagi na stronie:

#goodcash pl opinie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy