Biznes IT i technologie

Ponad 2,47 mln nazw w domenie .pl NASK

Rejestr domeny .pl w NASK opublikował raport dotyczący domeny .pl za czwarty kwartał 2020

Data publikacji: 2021-02-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ponad 2,47 mln nazw w domenie .pl NASK
Kategoria: IT i technologie, BIZNES

Rejestr domeny .pl w NASK opublikował raport dotyczący domeny .pl za czwarty kwartał 2020 roku.

Ponad 2,47 mln nazw w domenie .pl NASK

W ostatnim kwartale 2020 roku zarejestrowano 179 103 nowe nazwy, czyli o ponad 5 tysięcy więcej niż w poprzednim. Na koniec grudnia w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 473 487 aktywnych nazw w DNS. Wskaźnik odnowień osiągnął ponownie rekordowy wynik i wyniósł 68,82%.

W porównaniu z poprzednim kwartałem 2020 roku o ponad 6 tysięcy wzrosła liczba abonentów.
Na koniec analizowanego okresu było 1 095 122 abonentów nazw domeny .pl.

Pod koniec grudnia Rejestr domeny .pl udostępnił na swojej stronie internetowej cztery nowe statystyki: liczba nazw domeny .pl uwolnionych po wcześniejszym usunięciu, liczba nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia, liczba zmian abonenta nazw domeny .pl, liczba odnowionych nazw domeny .pl.                 

W ramach działań związanych z przeciwdziałaniem incydentom bezpieczeństwa z wykorzystaniem nazw w domenie .pl, w myśl postanowień Regulaminu nazw domeny .pl i Polityki przeciwdziałania nadużyciom, w czwartym kwartale 2020 roku Rejestr zablokował 28 domen, z czego 19 w grudniu.
 

O NASK

 

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się Centrum Cyberbezpieczeństwa, w którym działa zespół CERT Polska. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wyznaczyła NASK PIB rolę jednego z trzech CSIRT poziomu krajowego (CSIRT MON, CSIRT ABW, CSIRT NASK). 

NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki.

A to już wiesz?  Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów. Zainteresowanie byłoby większe, gdyby rozwijały się ulice handlowe

NASK prowadzi także Rejestr Domeny .pl, utrzymując prawie 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Jest również członkiem CENTR – zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie. Ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN.

Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla uczniów, nauczycieli, firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ICT oraz bezpieczeństwa w sieci. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet, promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Badaniem społecznych aspektów Internetu i nowych technologii zajmuje się Dział Badań Rynku i Opinii ThinkStat.

NASK jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), odpowiedzialnym za jej uruchomienie, a następnie utrzymanie. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego
i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do Internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

W ramach instytutu funkcjonuje Dyżurnet.pl, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie, przede wszystkim związanych z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci.

 

Kontakt dla mediów:

[email protected]

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:

Ponad 2,47 mln nazw w domenie .pl NASK IT i technologie, BIZNES - Rejestr domeny .pl w NASK opublikował raport dotyczący domeny .pl za czwarty kwartał 2020 roku.
Hashtagi: #IT i technologie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy