Finanse

Firmy poszukują kredytów głównie na cele lokalowe

Firmy poszukują kredytów głównie na cele lokalowe – analiza Oferteo.pl Początek roku to czas, kiedy wiele firm myśli o inwestycjach i rozwoju. Część z nich,

Firmy poszukują kredytów głównie na cele lokalowe – analiza Oferteo.pl

Początek roku to czas, kiedy wiele firm myśli o inwestycjach i rozwoju. Część z nich, aby to zrealizować, musi posiłkować się kredytem. Serwis Oferteo.pl sprawdził, w jakich kwotach i na jakie cele działające w Polsce przedsiębiorstwa zaciągały pożyczki w 2018 roku.
Kredyt najczęściej na nieruchomości
Okazuje się, że w ubiegłym roku najczęstszym przeznaczeniem środków z kredytów miały być cele lokalowe – wynika z analizy zapytań składanych w Oferteo.pl. Niemal połowa z badanych firm (47%) potrzebowała bowiem pieniędzy na zakup nieruchomości lub jej budowę od podstaw. Z kolei co czwarta firma chciała wyremontować lub rozbudować dotychczasowe lokale. Popularnym przeznaczeniem kredytu było również sfinansowanie zakupu samochodów (36% zapytań).

Kredytu najczęściej potrzebowały osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Złożone przez nie zapytania stanowiły aż 77% wszystkich pytań o kredyt w Oferteo. W 18% przypadków pożyczki poszukiwały spółki kapitałowe (w tym spółki z o.o. czy akcyjne), a w 5% spółki osobowe (jawne i partnerskie).

Pożyczka do 50 tysięcy, maksymalnie na 5 lat

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania, najczęściej poszukiwana kwota kredytu mieściła się w przedziale od 10 do 50 tysięcy złotych. O taką pożyczkę pytało 38% analizowanych przedsiębiorstw. Warto odnotować lekki wzrost odsetka firm, które poszukiwały kwoty od 100 do 500 tysięcy złotych. W najnowszej edycji badania było to 29%, a przed rokiem – 26%.
Zwiększył się także odsetek tych, którzy chcieliby spłacić kredyt w czasie od 6 do 10 lat – z 29% w 2017 roku do 33% w roku minionym. Wciąż najpopularniejszy pozostaje czas spłaty od 2 do 5 lat – w 2018 roku planowało tak 43% kredytobiorców.
Warto podkreślić, że firmom najczęściej bardzo się spieszy z uzyskaniem środków. Aż 69% deklarowało, że chce z pożyczki skorzystać jak najszybciej, a 16% – w ciągu miesiąca. – Należy pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na kilka lat. Pośpiech w podejmowaniu tak ważnej decyzji często może być uzasadniany chęcią jak najszybszego sfinansowania potrzeb firmy, warto jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie porównać oferty od różnych podmiotów, aby nie przegapić tej najkorzystniejszej – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 1400 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2018 roku przez podmioty poszukujące kredytu dla firmy.

A to już wiesz?  CFO 4.0 – Cyfrowa rewolucja w biznesie

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

O OFERTEO

Oferteo.pl z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Więcej na www.oferteo.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy